بازی های مکان محور - بازی نهانه - بازی گردشگری

بازی های مکان محور - بازی نهانه - بازی گردشگری

بازی‌های مکان‌محور در گردشگری، تلاش دارند گردشگر را به بخش‌هایی از شهر یا به مقاصد گردشگری مد نظر خود ببرند که تجربه‌هایی را مرور کند که در حالت عادی احتمال لمس آنها کم باشد و برای او تجربه‌ای منحصربفرد و به یاد ماندنی ایجاد کنند. این بازی‌ها غالبا مجموعه‌ای از چالش‌ها و معماها را در قالب داستانی قوی و با هدفی نهایی به مخاطب ارائه می‌دهند.

در چنین بازی‌هایی گردشگر از یک نقطه ابتدایی شروع کرده و هر بار چالشی را پیش رو دارد که با حل کردن و گذشتن آن با چالش بعدی در مقصد گردشگری بعدی روبرو می‌شود. غالبا گردشگران به نسبت چالش‌های حل کرده خود امتیازاتی دریافت می‌کنند که به آنها در رسیدن به هدف نهایی که در بیشتر موارد کسب لذت حل معما یا بعضا جایزه است کمک می‌کند.

همچنین در برخی از این بازی‌ها امتیازات اضافه‌ای برای اشتراک‌گذاری محتوا در مورد مقاصد گردشگری هدف در شبکه‌های اجتماعی توسط گردشگر در نظر گرفته شده است که به معرفی مقاصد گردشگری مذکور کمک شایان توجهی می‌کند.

بازی های مکان محور - بازی گردشگری - بازی نهانه

سناریوی بازی‌های مکان‌محور نیز درست مانند اتاق‌های فرار می‌توانند با استفاده از تکنولوژی (موبایل یا تبلت) یا بدون آن طراحی شوند.

ساختار کلی مسابقه و بازی مکان‌محور

نقشه‌ای بر اساس مقاصد گردشگری – تفریحی محدوده مد نظر تنظیم شده و در ورودی‌های شهر و مقاصد گردشگری آن در قالب بروشورهایی به گردشگرهای ورودی ارائه می‌شود. گردشگران می‌توانند معماهای طراحی شده در مقاصد گردشگری – تفریحی مد نظر را بر اساس راهنمایی‌های مندرج در بروشور حل کرده و امتیاز کسب کنند.

 

غالبا به نفرات برتر جوایزی داده می‌شود یا امتیازات کسب شده گردشگر تبدیل به شانس‌های وی برای شرکت در قرعه‌کشی مسابقه می‌گردد و پس از پایان سفرهای نوروزی، قرعه‌کشی بر اساس تعداد شانس‌های شرکت‌کنندگان در مسابقه انجام شده و جوایز به برندگان اهدا می‌گردد.

بازی‌های مکان‌محور - بازی گردشگری - بازی نهانه

جهت افزایش انگیزه گردشگران برای شرکت در مسابقه، می‌توان جایزه‌های کوچک‌تری را نیز در نظر گرفت تا شرکت‌کنندگان در زمان محاسبه امتیازات، شانس خود برای برنده شدن آنها را امتحان کنند.

مثال معماها:

* طراحی معما بر اساس بافت تاریخی
* طراحی معما بر اساس المان‌های شهری
* طراحی معما بر اساس آثار موزه‌ها
* طراحی معماهای مشارکتی
* و …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *